شنیدن در بازیگری

ما در حال از دست دادن ” گوش سپردنِ” مان هستیم. حدود ۶۰ در صد از زمان ارتباطاتمان صرف گوش دادن می‌شود، اما در این مورد خیلی خوب عمل نمي‌كنيم. ما فقط ۲۵ در صد از چیزی را که می شنویم حفظ می کنیم. اين مساله نه در رابطه با شما، يا این بحث، بلكه به طور کلی واقعيت دارد.
شنیدن یکی از مهارت‌های اولیه در هنر بازیگری است. شنیدن فقط منحصر به کلمات نیست بلکه نوعی مشاهده در تمامی رفتارها، واکنش‌ها، ژست و هر چیزی ‌ست که از بازیگر مقابل بروز می‌کند و بر رفتارهای فرد در بازی تأثیر می‌گذارد. این مهارت سبب می‌شود در بازی فرد جریان زندگی و کنش طبیعی حاکم باشد.
شنیدن یکی از پایه‌های اصلی در تکنیک بازیگری سنفورد مایزنر است. به این شکل که دو بازیگر که روبه‌روی هم نشسته‌اند با تکرار دیالوگ‌هایی ساده و براساس آنچه از شنیدن و مشاهده‌ی بازیگر مقابل به دست می‌آورند، بازی خود را شکل می‌دهند و براساس از توالی شنیدن‌ها و مشاهدات هر بازیگر نسبت به دیگری و واکنش نشان دادن به آن، یک اتود شکل می‌گیرد.
این مهارت سبب می‌شود تمرکز بازیگر از حفظ بودن دیالوگ و تنها به زبان آوردن آن برداشته شود و به بازی فرد مقابل و فوکوس روی آن معطوف گردد. این ویدیو آموزشی کوتاه به بررسی مسئله‌ی شنیدن می‌پردازد و در این راستا راهکارهایی ساده اما عملی در اختیارمان می‌گذارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *