۸ مرداد، زادروز کریستوفر نولان

امروز ٨ مرداد زادروز كريستوفر نولان فيلمنامه نويس، كارگردان و تهیه‌کنندهٔ ٤٨ ساله ى بریتانیایی – آمریکایی است.
پژواك آخرين اثر او فيلم دانكرك را به شما پيشنهاد مى كند. اثرى كه به زعم بسيارى چيزى جز يك فيلم تكنيكال خوب نيست اما مى توان پختگى اين فيلمساز نسبتا جوان را به خوبى در آن ديد.
شما كدام يك از فيلم هاى او را بيشتر دوست داريد؟
۱٫ تعقيب
۲٫ ممنتو
۳٫ بى خوابى
۴٫ بتمن – شواليه ى تاريكى
۵٫ اينسپشن
۶٫ دانكرك
۷٫ نظرتان را همرسانى كنيد

او یکی از مهمترین کارگردانان حال حاضر دنیاست و فیلم‌هایش با استقبال بسیار مثبت تماشاگران و منتقدان همراه بوده‌است. آثار او تاکنون بیش از ۴ میلیارد دلار فروخته‌اند و ۲۶ نامزدی اسکار به دست آورده‌اند.

بعد از ساخت فیلم کم‌هزینهٔ تعقیب (۱۹۹۸)، نولان با ساخت ممنتو (۲۰۰۰) توجهات را به سوی خود جلب کرد. موفقیت او در ساخت فیلم‌های مستقل، شانس ساخت فیلم‌های بی‌خوابی (۲۰۰۲) و حیثیت (۲۰۰۶) را به وجود آورد، که هر دو هم در گیشه و هم در نظر منتقدان موفق بودند. او همچنین خالق سه‌گانهٔ شوالیه تاریکی، که از لحاظ تجاری، هنری و نقد موفق بود، فیلم علمی تخیلی تلقین (۲۰۱۰) و میان‌ستاره‌ای (۲۰۱۴) است. نولان در بسیاری از آثارش، فیلم‌نامه را به همراهی برادرش، جاناتان نوشته و به همراه همسرش، اما توماس، کمپانی سینکاپی فیلمز را تأسیس کرده‌است.

فیلم‌های نولان در مورد مفاهیم و ایده‌های فلسفی و اجتماعی، واکاوی اخلاق انسانی، ساختار زمان، انعطاف‌پذیری حافظه و هویت شخصی است. او بیشتر ترجیح می‌دهد فیلم‌هایش در استودیو فیلم‌برداری نشوند و در لوکیشن‌های طبیعی این کار انجام شود.
نوولان به کالج دانشگاهی لندن رفت و رشتهٔ ادبیات انگلیسی را انتخاب کرد. علت انتخاب این دانشگاه، ساختمان‌های مجهز فیلم‌سازی‌اش بود. نولان در دوران دانشجویی رئیس انجمن فیلم دانشگاه بود و به همراه دوست‌دخترش اما توماس، فیلم‌های ۳۵میلی‌متر نمایش می‌داد و با استفاده از پول آن در طول تابستان، فیلم‌های ۱۶میلی‌متر می‌ساخت.
در آخرين اثرش، “دانكرك” نبرد معروف دانكرك را در سه روايت متفاوت اما همزمان به تصوير مى كشد. موسيقى هانس زيمر همواره مكمل تصاوير بديع فيلم هاى اين كارگردان بوده و همكارى اين دو از ابتدا نويدبخش زوج موفق ديگرى از كارگردان-آهنگسازان جهان بود. زوج هايى مانند استيون اسپيلبرگ/جان ويليامز، آلفرد هيچكاك/برنارد هرمان، ديويد لين/ موريس ژار.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *