۲۶ آبان، زادروز مارتین اسکورسیزی

امروز ۲۶ آبان، زادروز مارتین اسکورسیزیکارگردان، فیلمنامه‌نویس، تهیه‌کننده و تاریخ‌دان ایتالیایی-آمریکایی است.

در بسیاری از رده‌بندی‌های سینمایی اسکورسیزی را به عنوان بهترین کارگردان زنده و معاصر دنیا پس از جنگ جهانی دوم و یکی از سه کارگردان برتر تاریخ سینما می‌دانند. کارگردانی که پس از گذشت نزدیک به ۵ دهه، همچنیان نامی بزرگ، مطرح و مهم در عرصه کارگردانی سینما می‌باشد که اکران هر فیلم جدیدش را اتفاق مهم سینمایی دانسته و به وفور مورد ستایش منتقدین واقع می‌شود.

در سال‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ اسکورسیزی بهترین فیلم‌های تاریخ سینما را ساخت. فیلم#راننده_تاکسی او توانست در سال ۱۹۷۶ نخل طلای فستیوال کن را دریافت کند و رابرت دنیرو را به یک افسانه زنده تبدیل نماید. همچنین این فیلم پنج سال بعد الهام‌بخش جان هینکلی برای ترور رونالد ریگان بود. اسکورزی بعدها گفت، “حتی یک میلیون هم فکر نمی‌کردم فیلم من با چنین اتفاقی ارتباط داشته باشد. بعدها مشخص شد که حتی راننده لیموزینم هم از اف بی آی بود.”

دنیرو و اسکورسیزی در سال ۱۹۸۰ در فیلم “ گاو خشمگین ” دوباره باهم همکار شدند و زندگی بوکسور مشکل‌ساز جیک لاموتا را به تصویر کشاندند. او در نظر داشت که این فیلم را فیلم آخر خود معرفی نموده و سپس یک حرفه جدید دنبال کند. اگرچه در آن زمان این فیلم با واکنش‌های مختلف روبه‌رو شد اما امروزه یکی از بهترین فیلم‌های سینما محسوب می‌شود.
اسکورسیزی در محله‌هایی بزرگ شد که پاتوق ایتالیایی‌هایی خلاف کار بود و همین عامل باعث شد تا در شخصیت اسکورسیزی همیشه ردی از#گانگسترها به جای بماند؛ و نمود عینی این واقعیت هم دیالوگ معروف یکی از فیلم‌هایش به نام رفقای خوب است که شخصیت اصلی فیلم در بخشی که هنوز نوجوان است چنین می‌گوید که برای من گانگستر بودن بهتر از رئیس جمهور آمریکا شدن است

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *