عروسک های غول پیکر

رویال دُ لوکس (Royal de Luxe)یک کمپانی فرانسوی ست که با عروسک‌های نخی غول‌پیکر، تئاترهای خیابانی اجرا می‌کند؛ عروسک‌هایی که مکانیکی هستند و توسط چند نفر به طور همزمان هدایت می‌شوند. «ژان لوک کورکول» مدیر این کمپانی و کارگردان این اجراهاست. این کمپانی در ۱۹۷۹ شروع به فعالیت کرده و تا امروز در کشورهای فرانسه، بلژیک، انگلستان، آلمان، ایسلند، شیلی، استرالیا، مکزیک، کانادا، سوئیس، هلند و ایرلند اجرا داشته است.

 

این اجرا یکی از آثار این گروه است که در ۲۰ تا ۲۲ آوریل در لیورپول به اجرا درآمد. این عروسک‌ها به منظور بزرگداشت قربانیان کشتی تایتانیک و اجرای نمایشی سه روزه درباره دختربچه‌ای که پدرش را در حادثه تایتانیک از دست داده در میان خیابان‌های این شهر پرسه می‌زدند.

 

این راهپیمایی که برگزاری آن دو میلیون پوند هزینه داشته است «ادیسه دریایی تایتانیک» نام داشته و به واسطه حرکت کردن عروسک ۹ متری دختربچه‌ای مکانیکی آغاز شد.

 

در این نمایش عروسکی داستان دختربچه ۱۱ ساله به نام «می مک موری» بازگو شد که پدرش از مسافران تایتانیک بود و سه روز پیش از غرق شدن تایتانیک،‌ نامه‌ای برای پدرش نوشته بود. این نامه هرگز به «ویلیام مک موری» نرسید و جسد وی نیز هرگز پیدا نشد. با این همه این داستان دردناک پایانی خوشایند داشت زیرا این دختر بچه در پایان مسیری ۲۳ مایلی که در این سه روز طی کرد، عموی خود را یافت و به او پیوست.

 

برای ساخت این نمایش سه روزه از نامه اصلی «می» استفاده شده است و کارگردان این نمایش بر روی ارتباط میان دختر بچه و عموی تخیلی‌اش که برای ۱۰۰ سال در بستر دریاها در جستجوی جسد برادرش بوده،‌ متمرکز شده است.

 

آخرین اجرای کمپانی رویال دُ لوکس در انگلستان و مراسم لیورپول دریم(Liverpool’s Dream) بود که در آن پایان کار عروسک‌های غول‌پیکر اعلام شد. این گروه قصد دارد دوره جدیدی از این نمایش‌ها را با معرفی شخصیت‌های متفاوت شروع کند.

 

پی‌نوشت: آراِم‌اس تایتانیک (RMS Titanic) کشتی بخار بزرگی بود که در ۱۵ آوریل ۱۹۱۲، در هنگام سفر از بندر ساوت‌همپتون انگلستان به نیویورک آمریکا به علت برخورد با کوه یخی غرق شد و ۱۵۱۴ نفر از مسافران و خدمهٔ آن جان خود را از دست دادند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *