طراحی حرکت در هوا

اگر خواستید روزی اجرای اثری را به‌عهده بگیرید که از ملزومات آن پرواز و حرکات هوایی ا‌ست، چه تدبیری می‌اندیشید، چه کسی می‌تواند راهنمای شما باشد؟
شاید در نگاه اول شبیه‌سازی پرواز خلاصه شود در تجهیزات و فرد داوطلبی که جرأت کافی را داشته باشد. اما جدای از این دو، چیزی که باعث می‌شود تماشاگر توهم پرواز را بپذیرد ظرافت شما در تک‌تک حرکات است، اینکه علاوه بر ذهن، بدن‌تان هم باور کند در هوا معلق است. اینجاست که پای کورئوگرافی و رقص باز می‌شود. حرکاتی که برخلاف معمول در آن‌ها پای شما روی زمین نیست و باید در تعلیق بین زمین و آسمان به آن‌ها مسلط شوید.

یکی از نتایج این حرکات تصحیح ژست شما در حالت معلق بودن است. ژستی که استحکام و شکل آن باید حاکی از توانایی پرواز و غلبه بر هوا باشد. اجراگری را تصور کنید که تمام بدنش شل است و نمی‌تواند ذره‌ای باورپذیر باشد. از طرف دیگر باید روی حرکاتی تمرین کنید که باعث شود بتوانید در حین معلق‌بودن جنبش داشته باشید و به‌واقع پرواز کنید.

چنانچه در این ویدیو هم توضیح داده می‌شود کار کورئوگراف هوایی آموزش مجموعه حرکاتی است که شما را برای اجرای دارای صحنه‌های پرواز آماده کند. نباید این نقش را با آنچه در سیرک‌ها انجام می‌شود اشتباه گرفت. افرادی که معمولاً تحت آموزش کورئوگراف هوایی قرار می‌گیرند الزاماً از پیش دارای مهارت خاصی در این زمینه نیستند، بلکه بازیگرانی هستند که حالا باید یاد بگیرند چطور صحنه‌های پروازی‌شان را به‌درستی پیاده کنند.

شاید به نظر برسد کورئوگراف هوایی نقش جزئی و کوچکی در یک اجرا دارد، اما همکاری‌های گسترده‌ با بخش‌های مختلف از جمله کارگردان، طراح رقص، آهنگساز، طراح صحنه و لباس و نورپرداز نشان از کار پیچیده‌ی او دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *