بازیگران جانشین در تئاتر

در نمایش‌های بزرگ و مخصوصاً نمایش‌های برادوی برای بازیگران اصلی نمایش و حتی مجموعه نقش‌های فرعی آنسامبل‌های یک اجرا(به‌خصوص اجراهای موزیکال) بازیگران جانشین و علی‌البدل تعیین می‌شود. این بازیگرها به سه دسته تقسیم می‌شوند:

بازیگر جانشین(standby)، بازیگر علی‌البدل(understudy) و بازیگر علی‌البدل چرخشی یا سوئینگ(swing)

 

در ایران این مقوله زیاد رایج نیست. با این حال شاهد بوده‌ایم که گاهاً بازیگران معروف قادر به همکاری با پروژه در شب‌های خاصی نیستند و در فروش بلیت هم به حضور بازیگر جانشین اشاره می‌شود.

 

بازیگر جانشین، ذخیره‌ی یکی از نقش‌های اصلی است. در مواقع لزوم که بازیگر اصلی با مشکلی روبرو باشد(کسالت، درگیری کاری، تعطیلات‌ و…) بازیگر جانشین نقش را به‌عهده خواهد گرفت. در اجراهایی همچون آنچه در این ویدیو می‌بینیم این وظیفه بسیار حیاتی است چرا که این نمایش ۱۰ سالی است که اجرا می‌شود و طبیعتاً هیچ بازیگری نمی‌تواند ۱۰ سال مداوم نقش را به‌تنهایی برعهده داشته باشد. بازیگر جانشین ممکن است با گروه تمرین کند و حضور مداوم در تئاتر داشته باشد تا هر لحظه آماده‌ی جایگزینی باشد، حتی اگر در حین اجرا مشکلی پیش آمد. البته در بعضی گروه‌ها بازیگر جانشین در صورت نیاز فراخوانده می‌شود و حضور فیزیکی ندارد.

 

بازیگر علی‌البدل نقش‌های فرعی را به عهده دارد و از طرفی علی‌البدل یکی از نقش‌های اصلی است. در صورت وجود بازیگر جانشین در یک پروژه بازیگر علی‌البدل آن نقش تنها در صورتی نقشی اصلی را بازی خواهد کرد که هم بازیگر اصلی و هم جانشینش در دسترس نباشند. تفاوت بازیگر جانشین و علی‌البدل در این است که بازیگر جانشین هیچ نقش فرعی‌ای را بازی نمی‌کند و در اجراهای کوتاه حتی ممکن است هرگز فراخوانده نشود.

 

سوئینگ یا بازیگر چرخشی علی‌البدل و جانشین تعداد زیادی نقش فرعی است. این بازیگر معمولاً مهارت‌هایی کلی مثل آواز و رقص(توانایی‌های عمومی بدنی و بیانی) دارد تا در صورت لزوم بتواند جانشین عناصر کوچک اجرا شود. همان‌طور که در این ویدیو می‌بینیم بازیگر چرخشی، علی‌البدلِ حدود ۱۰ نقش است. در حالت استاندارد سوئینگ هیچ‌گاه نامزد بازی برای نقش‌های اصلی نیست.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *